Regulamin

Szukaj
 FAQ
 Użytkownicy
 Grupy
 Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wygłuszenie sali prób
Autor Wiadomość
AkuPro 

Wysłany: 20-07-2011, 00:50   

Niestety, nie jest to łatwa i tania sprawa. Zeby uzyskać dobrą izolacyjność akustyczną, musiałbyś wybudować pomieszczenie w pomieszczeniu, zachowując odpowiednią konstrukcję ścian/podłóg/sufitu. Sposób ich konstrukcji ma ogromne znaczenie dla stopnia uzyskanej izolacyjności.

W warunkach domowych pozostaje Ci jedynie: uszczelnić bardzo dokładnie wszelkie szczeliny w drzwiach/oknach (drzwi-framuga/ szczelina na dole / dziurka od klucza itd.), mozesz sprobowac zainstalowac drzwi o wiekszej masie (szczelne! jesli beda szczeliny, nawet drzwi z ołowiu Ci nie pomogą) lub 2 pary drzwi. Ustawić perkusję na czymś miękkim, żeby drgania nie przechodziły na podłogę.

Pozostaje kwestia wymiany powietrza... - Tak uszczelniony pokój będziesz musiał jednak dość często wietrzyć.

kuBu 

Wysłany: 20-07-2011, 01:34   

no no przydatne informacje, dzieki wielkie.

To pomieszczenie jest jak by w rogu czyli dwie ściany stykają się z resztą pokoi, a dwie kolejne (z oknami) na zewnątrz.

Od okien do sąsiadów jest duży obszar dlatego nie czepiają się jak gram. Może poprostu uszczelnić jak mowiłeś, zmienić drzwi i ponaklejać kratki od jajek bo mam troche tego, starczy na dwie warstwy spokojnie i zrobić tak na przykład tylko ściany od strony domowników :P.

AkuPro 

Wysłany: 20-07-2011, 01:58   

Wytłoczki od jajek nie zwiększą zupełnie izolacyjności. Zmienią tylko brzmienie wewnątrz pomieszczenia. Wytłoczki absorbują trochę środka i góry pasma, w minimalnym stopniu rozpraszają wysokie i średnie częstotliwości. Dół pozostanie nietknięty.

kuBu 

Wysłany: 20-07-2011, 11:09   

no tak i wygladu troche daje, ale powiedz czy na te wysokie i średnie częstotliwości dadzą coś dwie sciany zaklejone kratkami czy całość??

AkuPro 

Wysłany: 20-07-2011, 11:23   

Jesli chcesz uzyskac dobre brzmienie, musisz pochlaniac rownomiernie w całym zakresie pasma: od niskich do wysokich częstotliwosci. Jesli pochloniesz jedynie gore i srodek, uzyskasz ciemne, matowe, dudniące pomieszczenie.

kuBu 

Wysłany: 20-07-2011, 11:42   

ciemne i dudniące w wyobraźni brzmi fajnie xD ale matowe nie :P. Masz pewnie racje ja jeszcze sie popytam pare osób z otoczenia, ale jak mi powiedzą to co ty to pewnie bede musiał zrobić pomieszcznie w pomieszczeniu z barrierą powietrzną. Ściany pokoju mają 3,22m i 3,55m z wnęką na drzwi więc mozna tam coś też zrobic ciekawego np drugą pare bo pewnie nawet 3 się zmieszczą. Pokój nie jest duży a po przeróbce z drugim pomieszczniem w srodku nie pomieszcze prawdopodobnie innych ludzi, niemam pojęcia nawet ile moze miejsca i pieniędzy zabrac taka inwestycja.

BobRamone 

Wysłany: 16-08-2011, 20:06   

Witam ;) Słuchajcie, chciałbym sobie wytłumić pomieszczenie, w którym mam perkusję. Czy stosując wełnę mineralną oraz wytłaczanki do jajek wygłuszę pomieszczenie, w którym gram tak żeby domownicy nie słyszeli jak gram i jednocześnie poprawię akustykę wnętrza?

Pozdrawiam :)

Pałkarz 

Wysłany: 22-08-2011, 01:35   

Kolego polecał bym przeczytać cały temat z pewnością znajdziesz odpowiedź, ale z własnego doświadczenia wełna mineralna to bardzo dobre i chyba nawet najlepsze rozwiązanie co do wyciszenia dźwięków wydostających się poza pomieszczenia oraz poprawienia akustyki wewnątrz sali.

klima 
Masta Blasta

Wysłany: 30-11-2011, 20:42   

yo! podbijam temat :)

dopadlismy sie z kapela w koncu do porzadnego pomieszczenia na granie :) znajduje sie na parkingu strzezonym, wiec nikomu przeszkadzac nie bedziemy grajac :) do wynajecia mamy do wyboru kilkanascie pomieszczen, jednak wybor wstepnie padl na 2 konkretne...nie mam jeszcze wymiarow dokladnych, beda po weekendzie, ale jedno pomieszczenie +- 35-40m2, drugie okolo 30m2...

do sedna...interesuje nas zrobienie w jak najlepszy sposob sali prob tak, aby akustyka byla w sali conajmniej bardzo dobra...obie salki maja 2 okna, to tez trzeba wziac pod uwage...sa to gole sciany, nie ma tam nic...

przerzucilem temat, posty jankesa sa przydatne, jednak moze ktos cos jeszcze podpowie :) na podlodze chcemy wykladzine, to to akurat najmniejszy problem, teraz tak, jak zrobic prawidlowo sciany i sufit? z czego korzystac? jaka kolejnosc materialow? pulapki basowe?

ja myslalem nad takim rozwiazaniem:

warstwa I: listwy 3cm, miedzy nimi styropian 3cm
warstwa II: plyta osb
warstwa III: welna mineralna 5cm
warstwa IV: plyta osb
warstwa V: mata akustyczna

Czy takie cos sie sprawdzi w sprawie akustyki? a moze za duzo? co z sufitem?

Wiem, ze dla niektorych to dosyc banalne pytania, ale ja na dobra sprawe z kumplami jestem w temacie zielony :)

budzet to powiedzmy 2000zl, jesli efekt bedzie warty, jestesmy w stanie nagiac go do 3000zl maks :)

Ktos cos poradzi?

EDIT:

Chcemy w koncu miec profesjonalna(o ile to mozliwe za te pieniadze) sale prob, wiec jesli to co napisalem wyzej to tragedia czekam na sugestie od ludzi bardziej obeznanych :) Dokladne wymiary podam jak pojade dopinac szczegoly w ten weekend :)

Bede wdzieczny za kazda sugestie :)

shalaq 
Nachos drummer

Wysłany: 01-12-2011, 08:22   

1. Sprawdźcie człowieka, który wam to wynajmuje, żeby wasza praca nie poszła na marne.
2. Nie przesadzajcie z tłumieniem. Dajcie pomieszczeniu żyć. Nie ma nic gorszego niż sala w której łoisz z pełną mocą i masz wrażenie, że to co grasz nie dochodzi do reszty. Jest w Krakowie kilka takich sal...

tutkaprof 

Wysłany: 01-12-2011, 09:34   

klima napisał/a:

warstwa I: listwy 3cm, miedzy nimi styropian 3cm
warstwa II: plyta osb
warstwa III: welna mineralna 5cm
warstwa IV: plyta osb
warstwa V: mata akustyczna

Taaa, 5 warstw na 40 m2, znaczy że ściany mają przynajmniej 50 m3. A sprawdzaliście ceny materiałów?

Poza tym to co powyżej wygląda po prostu na izolację cieplną (styropian, wełna) i akustyczną (przekładanie warstw), a z tego co mówisz, hałas tam nie będzie nikomu przeszkadzał? Dajcie po prostu wytłaczanki albo koce na ściany i będzie git, a 1500 zet zostanie na oblewanie salki :) Profesjonalna salka to nie znaczy, że trzeba nawpierniczać na ściany jak najwięcej wszystkiego.

Lukasz1324 

Wysłany: 01-12-2011, 14:50   

Ja przykleiłem płyty gipsowe na ściane, poprzyklejałem pianke akustyczną 50x50 za 2,50 zł z Allegro i JEST GITES

tutkaprof 

Wysłany: 01-12-2011, 17:05   

Lukasz1324 napisał/a:
Ja przykleiłem płyty gipsowe na ściane, poprzyklejałem pianke akustyczną 50x50 za 2,50 zł z Allegro i JEST GITES

A płyty gipsowe po co?

Lukasz1324 

Wysłany: 01-12-2011, 17:11   

Niechciało mi sie zdzierać starej farby i wgl. to był stary pokój i niechciało mi sie nic ze ścianami robic dlatego przykleiłem płyty ;P

A i tak lepiej pod tym płyta niż odrazu beton ;D

maniek1428 
Vision vx

Wysłany: 01-12-2011, 21:15   

kuBu napisał/a:
ciemne i dudniące w wyobraźni brzmi fajnie xD ale matowe nie :P. Masz pewnie racje ja jeszcze sie popytam pare osób z otoczenia, ale jak mi powiedzą to co ty to pewnie bede musiał zrobić pomieszcznie w pomieszczeniu z barrierą powietrzną. Ściany pokoju mają 3,22m i 3,55m z wnęką na drzwi więc mozna tam coś też zrobic ciekawego np drugą pare bo pewnie nawet 3 się zmieszczą. Pokój nie jest duży a po przeróbce z drugim pomieszczniem w srodku nie pomieszcze prawdopodobnie innych ludzi, niemam pojęcia nawet ile moze miejsca i pieniędzy zabrac taka inwestycja.

JA WIEM ILE WYDAŁEM NA SAME MATY AKUSTYCZNE NA 12 M2 POKÓJ... POWIEM TAK ;) TANIEJ WYJDZIE JEZELI ZNAJDZIESZ JAKIES POMIESZCZONKO ;) A POMIESZCZENIE W POMIESZCZENIU ?? TO TRZEBA NAPRAWDE SIE NA TYM ZNAC ZEBY BYŁ PORZĄDANY EFEKT NIE MYŚL ZE 120 DECYBELI NAGLE PRZESTANIE BYC SŁYSZALNE JAK ZROBISZ TAKOWE POMIESZCZENIE U MNIE JEST W PODZIEMIACH .. SCIANY 0,5 M GRUBOSCI OKNA ZABITE WEŁNĄ ... A I TAK SŁYCHAĆ NA PODWÓRKU WSZYSTKO .. NIE BAW SIE W TAKIE RZECZY :d TANIEJ WYJDZIE ELEKTRONIKA KUPIC I WSIO ZAMIEN SIE Z KIMS NAWET ;P POPYTAJ

benzin 

Wysłany: 04-12-2011, 21:50   

maniek1428 napisał/a:
kuBu napisał/a:

JA WIEM ILE WYDAŁEM NA SAME MATY AKUSTYCZNE NA 12 M2 POKÓJ... POWIEM TAK ;) TANIEJ WYJDZIE JEZELI ZNAJDZIESZ JAKIES POMIESZCZONKO ;) A POMIESZCZENIE W POMIESZCZENIU ?? TO TRZEBA NAPRAWDE SIE NA TYM ZNAC ZEBY BYŁ PORZĄDANY EFEKT NIE MYŚL ZE 120 DECYBELI NAGLE PRZESTANIE BYC SŁYSZALNE JAK ZROBISZ TAKOWE POMIESZCZENIE U MNIE JEST W PODZIEMIACH .. SCIANY 0,5 M GRUBOSCI OKNA ZABITE WEŁNĄ ... A I TAK SŁYCHAĆ NA PODWÓRKU WSZYSTKO .. NIE BAW SIE W TAKIE RZECZY :d TANIEJ WYJDZIE ELEKTRONIKA KUPIC I WSIO ZAMIEN SIE Z KIMS NAWET ;P POPYTAJ

Człowieku, przestań tyle pić.

Cixon 
Ucy-Tacy

Wysłany: 10-01-2012, 21:07   

shalaq napisał/a:
1. Sprawdźcie człowieka, który wam to wynajmuje, żeby wasza praca nie poszła na marne.
2. Nie przesadzajcie z tłumieniem. Dajcie pomieszczeniu żyć. Nie ma nic gorszego niż sala w której łoisz z pełną mocą i masz wrażenie, że to co grasz nie dochodzi do reszty. Jest w Krakowie kilka takich sal...

Szalaq, twój post trochę mnie zainteresował. Rozumiem, że w takim razie nie ma co ładować wełny ile wlezie? Do tej pory myślałem, że im więcej tłumienia tym lepiej... No cóż, sprawa ma się tak:

Chcę zrobić salkę 4,6m x 5m x 2,1m. Nie zależy mi na wygłuszeniu, jedynie na wyciszeniu pomieszczenia w taki sposób, aby jakość dźwięku była jak najlepsza <3 W tym celu planowałem zrobić tak:
-na każdą ścianę legary, 10cm wełny, na to folia. Wszystko przytwierdzone listwami. (odstępy ok. 10-15cm);
-na podłogę 10cm wełny + płyta OSB 22mm; na samym spodzie są kafelki;
-skosy przy łączeniach z sufitem;
-sufit czysty;

No i teraz pytanie - czy ilość wełny jest dobrana odpowiednio? Czy w rezultacie nie otrzymam "martwego" pomieszczenia jak piszesz? Tak jak mówiłem - chcę, aby każdy instrument brzmiał jak najbardziej naturalnie, dźwięk był czysty i wyrazisty, bez dudnienia i echa...

Pozdrawiam ;)

shalaq 
Nachos drummer

Wysłany: 10-01-2012, 23:11   

Delikatne echo jest moim zdaniem wskazane. Pomieszczenie powinno oddychać żeby mieć prawdziwy komfort, bo inaczej albo masz wielki chaos i nikt nikogo nei słyszy, albo głuchotę i konczy się to po prostu czymś dziwnym. Tak jak pisałem - grasz i masz wrażenie, że dźwięk zatrzymuje się w połowie drogi do reszty. Pomieszczenie powinno być kontrolowane, a nie wytłumione.
Co do ilości materiałów, to niestety nie wiem, bo się na akustyce tak dobrze nie znam.

Tomek13 
Drummer forever

Wysłany: 29-01-2012, 13:02   

Witam.
Przeczytałem prawie cały temat i dla upewnienia przedstawię wam mój plan. Wspomnę jeszcze, że salka będzie miała wymiary 4x4.
Na przednią ścianę dam najpierw wełnę mineralną o grubości 10cm, na to folia i na koniec płyta OSB o grubości 10cm obita jakimś materiałem, tak żeby estetycznie wyglądało. Tak samo zrobię z sufitem i lewą ścianą. A na podłogę wykładzina. Pozostałe ściany będą tylko pomalowane. Mój cel to dobra akustyka wewnątrz a z zewnątrz mogą słyszeć co się dzieje ale tez żeby nie było za głośno na zewnątrz.

maniek1428 
Vision vx

Wysłany: 19-03-2012, 20:42   

http://w287.wrzuta.pl/obraz/5BzPUEUwmrT/plyty jak to zrobić zeby uzyskać w miare porządne łapanie basu na 10m2 sufitu ??

inzu 
Inzu

Wysłany: 10-01-2013, 02:50   Wygłuszenie sali prób

Znalazłem jakieś dwa filmiki z mojej kanciapy, której budowę kiedyś opisałem w tym temacie, poniżej zamieszczam dwa linki do filmików, szału nie ma ale można cośtam podejrzeć:

https://www.youtube.com/watch?v=UyC7C6v5J1U

https://www.youtube.com/watch?v=vvqFmw8EAfU

pozdrawiam

rdkbooking 

Wysłany: 23-04-2013, 13:42   

z dzwiekiem jest tak, ze kat padania dzwieku na powierzchnie odbijajaca jes rowny katowi odbicia. wiedzac to, juz mozna sobie wyobrazic, co dzieje sie z fala dzwiekowa puszczona w sciane prostokatnego pokoju. jedna wielka pajeczna fal dzwiekowych. sztuka jest nie zabicie tych fal, wtedy ustawienie dzwieku moze byc problematyczne, a nawet jesli nie bedzie , to brzmienie nie bedzie wystarczajaco neutralne. Jesli pomieszczenie jest garazem wolnostojacym z :

blachy - szukajcie dalej, bardzo to ciezko dobrze zrobic, wrecz syzyfowa praca, kosztujaca wiecej, niz garaz.

cegly - sciana, na ktora patrza glosniki (nigdy nie ta sciana z drzwiami plis) powinna rozpraszac fale, reszta powinna W OGRANICZONYM, KONTROLOWANYM trybie tlumic, lapac fale. Sufit to zalezy, co chcecie osiagnac, ale mieszanka paneli rozpraszajacych (nie musza byc jakos symetryczne czy ulozone w specjalny sposob) i pochlaniajacych.

Jesli jes to pokoj zwykly, i ma niedajboze okno ... :

-plastikowe dobrej jakosci : mozna zaryzykowac z rozpraszaniem na tym oknie, w sensie zaslonic szybe (najgorsza chujoza) panelami rozpraszajacymi <-- ryzykowny wydatek, bo albo trzeba bedzie duzo eksperymentowac, albo nie zadziala tak, jak powinno i tak.

-drewniane : ja bym zrobil bardzo gruby panel z welny mineralnej, tak z 40 cm co najmniej, idealnie rozmiarowo do wneki na okno i wkladal tam, jak gram, jednak musialoby to byc bardzo szczelne. mozna tez na stale, ale to by oszpecilo pokoj.

jezeli komus zalezy tylko na jakosci dzwieku, to niech tylko rozprasza, tlumienie bardzo latwo jest przegiac, wtedy bedzie sie wchodzilo, do komory prozniowej. i to nie panelami, tylko najtaniej, jak mozna, grube, bardzo grube , lecz miekkie zaslony , 7-15 cm od sciany na calej dlugosci (nie musze mowic chba, ze powieszone przy pomocy jak najmniejszej ilosci czesci mechanicznych :) ), oraz dotykac powinno ziemi koniecznie

tsonga 

Wysłany: 30-03-2014, 11:20   

Hej

Salka 4 x 4,5 wys. 4,5m

W czterech rogach do wysokości 3,5 m będą bass trapy z płyt (wełna mineralna).
Ile dodatkowych płyt (60x120x15 cm) dać jeszcze na sciany ?

Do tego maklesy tylko nie wiem jaki procent pomieszczenia nimi wykleić i gdzie dać najwięcej ?

Chodzi o polepszenie akustyki pomieszczenia temat wyciszania nie istnieje.

W salce będzie głównie perkusja akustyczna , bas ,klawisz.

Majster108 

Wysłany: 04-04-2014, 16:29   Ludzie skad wy te pomysly bierzecie?

Po pierwsze mylicie dwa pojecia izolacji i adaptacji akustycznej.

Izolacja:
Jedynie duza szczelnosc pomieszczenia. Tzn najmnijesza "szparka" zniszcyz caly efekt izolacji. Nalezy pamietac o wentylacji bo sie mozna udusic :)

Adaptacja:
Tutja najlepiej sprawdzaja sie panele z welny mineralnej. Bardzo gestej jak Isover PT-80. O grubosci 10 cm - grubsza nic nie zmieni a niensza da za maly efekt.

Zbija sie skrzynie z plyt OSB o glebokosci 20 cm. Od frontu jest welna i zostaje 10 cm od sciany jako pustka powietrzna. Najwieksze tlumienie wystepuje gdzie predkosc czastek jest najwieksza czyli w 1/4 dlugosci fali - stad 10 cm od sciany zaczyna sie welna. Taki panel obijamy materialem lub wykladzina techniczna, lub np gabka akustyczna na front (ladnie wyglada ale obniza nieco dzialnie panela bo psuje idealnosc jego charakterystyki).

Panele wieszamy na scianie w taki sposob aby na przeciwleglej scianie byl raz panel a raz gol sciana, na zakladke.

Nalezy wytlumic przynajmniej 20% powierzchni scian - ja mam ok 60-70% i jest rewlacyjnie.

Na podloge grube dywany ze 2 -3 warsty. Na sufit nic nie trzeba. Mozna dac panele rozraszajace ale sa drogie. Koszt salki 20m^2 z ladna wykladzina i wykladzina na scianach oraz ladnym materialem na obicia paneli to ok 4tys. Mozna taniej jak sie ktos uprze.

Wszystkie pomysly z dywanami czy koldrami na scianach niedosc ze wygladaja tragicznie to maja nikle dzialanie, o wytloczkach od jajek nie wspomne.

Poszukajcie na dzwiek.org. Tutaj sa specjalisci od bebnow nie od salek niestety.

drummer06487 

Wysłany: 06-04-2014, 19:14   

a jakby na płytę gipsową przykleić piankę akustyczną to choćby trochę zostanie sala wygłuszona? Profesjonalistą w tej dziedzinie nie jestem więc pytam by potem kasy nie wtopić :biggrin:

Odpowiedz do tematu