Regulamin

 Szukaj
 FAQ
 Użytkownicy
 Grupy
 Chat
 Rejestracja
 Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Strojenie Telefonem
Autor Wiadomość
grochol09 

Skąd: jastrzębie zdrój
Wysłany: 30-10-2015, 21:23   Strojenie Telefonem

Witam... ostatnio stroję perkusję za pomocą telefonu i teraz problem...
Każda strona na którą wchodzę zawiera informacje na temat częstotliwości strojenia tomów, ale tylko naciągów uderzanych... jak ma się sprawa z rezo? nie potrafię pojąć jak ustawić tomy aby brzmiały głęboko i przyzwoicie, a we wszystkim przeszkadza mi pasek w tune bot calculatorze o nazwie resonance... do czego on służy? czy za jego pomocą ustawia sie w kalkulatorze długość wybrzmiewania bębnów(te buczenie)? czy mógł by ktoś podać wartości częstotliwości dla tomów 12,13,16" uderzanych i rezo?
oraz ostatnie pytanie... przy strojeniu bębnów ściągam oba naciągi i teraz: stroję najpierw rezo czy uderzany, oraz czy jeśli stroję dajmy na to naciąg rezo na początku to czy powinienem mieć założony naciąg uderzany? z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam:)
 
 
Zoey 
Zoey

Skąd: Podlaskie
Wysłany: 30-10-2015, 21:41   

Moim zdaniem to trochę bez sensu.
Ja uważam,że lepiej żebyś sam "pokręcił". Ja też próbowałem stroić telefonem i za przeproszeniem gówno z tego wychodziło. A tak prawie codziennie przez 2-3 miesiące stroiłem,kombinowałem i mam to co chce. A chciałem podobnie jak Ty mieć nastrojone beczki. Mogę jedynie podpowiedzieć,że do takiego brzmienia rezo powinno być luźniej naciągnięte. No i dobrze jak jest jakieś grubsze. Ta mi ktoś poradził na tym forum i tak zrobiłem i jest elegancko. A te częstotliwości to takie sztuczne trochę jak dla mnie. Ale zaraz pewnie ktoś mnie pociśnie za moje podejście ;d
 
 
grochol09 

Skąd: jastrzębie zdrój
Wysłany: 31-10-2015, 09:19   

no właśnie chodzi o to ,że telefonem sie bardzo wygodnie stroi perkę jeśli ma sie te częstotliwości... najstrojenie toma to 2 minuty roboty i telefon o dziwo jest dość dokładny przy strojeniu drumalyzerem zwłaszcza jeśli chodzi o małe tomy,ft lub werbel
 
 
adamsz 


Skąd: Warszawa
Wysłany: 31-10-2015, 11:06   

Zacznijmy od tego, że nie ma konkretnych częstotliwości, dla których bębny będą dobrze brzmiały. Jeden zabrzmi dobrze, inny tak sobie, jeszcze inny beznadziejnie.
Dlatego warto abyś poznał kilka zasad.
Po pierwsze - będziesz potrzebował przeliczać częstotliwości. Nie unikniesz tego, ale nie martw się, to nie jest wcale trudne, choć w pamięci nie każdy to potrafi. Oktawa składa się z 12 półtonów, a dźwięk 'x' oddalony o 'y' półtonów od dźwięku bazowego 'z' oblicza się następująco:
x=z*(2^(y/12))
Słownie: x równia się z razy 2 do potęgi y dwunastych. Albo x równa się z razy pierwiastek 12-go stopnia z dwóch podniesiony do potęgi y.
Istnieje szkoła strojenia tomów w ten sposób, że uderzany i rezo stroi się tak samo. To jest o tyle ciekawa metoda, że jeżeli zrobisz to niedokładnie, albo któryś naciąg się rozstroi, to w wybrzmieniu usłyszysz wyraźne dudnienie, coś jak uuuAuuuAuuuA. Trochę trudno to opisać :) Tak nastrojony tom na niezbyt długie wybrzmienie. Żeby je przedłużyć należy rezo nastroić wyżej od uderzanego. Tomek Łosowski doradza pół tonu (sekunda mała) i moim skromnym zdanie to wystarczy, choć są tacy, co proponują nawet tercję wielką (4 półtony). Popróbuj i zobacz co Ci pasuje.
Co do interwałów miedzy poszczególnymi tomami to jest sporo teorii. Jedni w ogóle nie stroją określonych interwałów, tylko 'żeby dobrze brzmiało', a inni postulują konkretne interwały tworzące akord durowy lub molowy (albo odwrotnie). Tylko jak masz kawałek durowy a wybrzmienie tomów tworzy akord molowy to trochę siara, więc takie podejście jest dobre do studia, ale nie na koncerty. Ciekawym podejściem jest strojenie w interwałach kwarty czystej (5 półtonów). Wybrzmienie tomów tworzy wtedy akord pozbawiony trybu - ani molowy, ani durowy, więc nie zakłóca żadnej tonacji. Generalnie to trochę dzielenie włosa na czworo, bo perkusja nie jest instrumentem melodycznym.
Możesz też olać wszystko co napisałem powyżej i zastosować metodę promowaną przez DW - nastroić do naturalnego dźwięku bębna. Zdejmij naciągi i popukaj w korpus - będziesz miał naturalny dźwięk i do niego nastrój naciągi.
 
 
Zoey 
Zoey

Skąd: Podlaskie
Wysłany: 31-10-2015, 13:25   

Adamsz przez takich jak Ty mam kompleksy :o
 
 
grochol09 

Skąd: jastrzębie zdrój
Wysłany: 31-10-2015, 15:11   

adamsz - czy to oznacza,że przy zmierzeniu częstotliwości drumalyzerem po puknieciu w beben bez naciągów powinienem również dostać ową wartość ?:>
 
 
adamsz 


Skąd: Warszawa
Wysłany: 01-11-2015, 01:03   

Niby tak, ale nie gwarantuję, że się uda. Chodzi o wybrzmienie korpusu, a przy puknięciu może się załapać dźwięk samego uderzenia. Dla większej jasności - jak stukniesz drewnianą pałeczką w korpus to usłyszysz dość wysoki trzask, a potem już ciche wybrzmienie korpusu. Nie wiem jak działa drumanalyzer, ale coś przeczuwam, że załapie ten nic nie wart trzask :(
 
 
Seth 


Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 01-11-2015, 01:41   

Można dobrym mikrofonem nagrać uderzenie i na kompie sprawdzić ten dźwięk :D
_________________
"Gra na bębnach to sztuka oszukiwania"
 
 
 
Scorpio 
greenwood

Skąd: Poland
Wysłany: 01-11-2015, 14:17   

Jeżeli chodzi Ci o częstotliwości rezo, rozwiazanie znajdziesz na stronie
http://tune-bot.com/tuning-guide.html
Tam jest wszystko
Na telefon możesz ściągnąć darmową aplikację
tune-bot
Też znajdziesz, co chcesz, nawet częstotliwości i gary znanych perkusistów
A do strojenia telefonem najwiecej opcji z rezo włącznie jest chyba w programie
Drumtune
Tam wejdziesz w Define drum i wszystko zrobi Ci się samo
A tak poza tym, czytaj, co koledzy wyżej napisali. Mądrzy ludzie , zmierzaj do strojenia na ucho. Pozdrawiam serdecznie
_________________
Whatever
 
 
grochol09 

Skąd: jastrzębie zdrój
Wysłany: 01-11-2015, 23:09   

Drumalyzer daje tylko częstotliwość przybliżoną, aczkolwiek jest ona prawie dokładna... dostroić śruby trzeba na ucho... ale perkę stroję 2 raz więc nie wiem jak brzmi dana częstotliwość... ogólnie na 13" tomie testuje wszystkie konfiguracje i wybiorę tę najlepszą, ale bardzo dziękuję za porady :)
 
 
reggaebas 

Skąd: Łazy/Dąbr Górn
Wysłany: 25-12-2015, 20:08   

adamsz napisał/a:

Istnieje szkoła strojenia tomów w ten sposób, że uderzany i rezo stroi się tak samo. To jest o tyle ciekawa metoda, że jeżeli zrobisz to niedokładnie, albo któryś naciąg się rozstroi, to w wybrzmieniu usłyszysz wyraźne dudnienie, coś jak uuuAuuuAuuuA. Trochę trudno to opisać :) Tak nastrojony tom na niezbyt długie wybrzmienie. Żeby je przedłużyć należy rezo nastroić wyżej od uderzanego. Tomek Łosowski doradza pół tonu (sekunda mała) i moim skromnym zdanie to wystarczy, choć są tacy, co proponują nawet tercję wielką (4 półtony). Popróbuj i zobacz co Ci pasuje.
.

Skąd wiadomo kiedy podwyższe dźwięk o półton oraz jaki dźwięk mamy aktualnie?
 
 
mkozzi 

Skąd: Puławy
Wysłany: 27-05-2016, 09:13   

Bawię się w strojenie telefonem mojego zestawu od kilku ładnych miesięcy. Nie wiem czy będzie to użyteczne komukolwiek ale podzielę się do czego doszedłem. Początek nie jest odkrywczy, ale aby dostroić bęben należycie do określonej częstotliwości (dźwięku) należy mieć - proste korpusy, proste obręcze i świeże naciągi. Jeśli jakikolwiek z tych elementów nie jest spełniony to strojenie będzie przypominało horror. Potrafiłem stroić jeden tom przez kilka ładnych godzin bez zadowalającego efektu. Właśnie dlatego, że naciągi były stare, a obręcze nie idealnie równe. Obecnie zmieniłem perkusję kupiłem zestaw profejonalny - o dziwo nagle wszystko zaczęło wychodzić. Trzy tomy nastroiłem telefonem do określonej częstoliwości w 15 minut. A teraz jak to robię. Wstępnie naciągam membranę na ucho - tak aby przy każdej śrubie był mniej więcej taki sam dźwięk. Następnie odpalam darmową i ogólniedostępną aplikację do strojenia - "DaTuner Lite". Apka jest o tyle ciekawa, że ma wbudowany filtr częstotliwości - tak moi Państwo znamy to z innego drogiego urządzenia. Wybieram na niej określony dźwięk, który chce uzyskać - blokuję - taka mała kłódka w dolnym prawym rogu kliknąć, aż stanie się zielona - musi być zielona (nie biała) (wtedy jest zablokowane) i stoję. Na dolnym wykresie pokazuje mi odległość od mojego zaplanowanego dźwięku. Minimum 3 razy obchodzę każdą śrubę na około i już. Trzeba to zrobić bardzo precyzyjnie i kręcić każdą śrubą powoli - równomiernie dociskając wszystkie w naciągu. Nie śpieszmy się. Mam też iDrum Techa na telefonie, ale z moim Samsungiem nie chciał współpracować, gubił częstotliwości. Ta aplikacja DaTuner Lite doskonale sprawuje się z moim telefonem i baniakami. Do tego niepowyciągane naciągi, proste krawędzie i jest baja.
 
 
marq83 


Skąd: Goleszów
Wysłany: 04-08-2016, 13:11   

Witam. Zrobiłem ostatnio filmik na temat strojenia perkusji właśnie do dźwięków. Jeśli jesteś jeszcze zainteresowany to zapraszam. Omawiam wszystko krok po kroku.

https://www.youtube.com/watch?v=C8HDtP3tIQM
 
 
James P. 

Skąd: Janów Podlaski
Wysłany: 07-08-2016, 09:06   

marq83 napisał/a:
Witam. Zrobiłem ostatnio filmik na temat strojenia perkusji właśnie do dźwięków. Jeśli jesteś jeszcze zainteresowany to zapraszam. Omawiam wszystko krok po kroku.

https://www.youtube.com/watch?v=C8HDtP3tIQM


w końcu jakiś Polak to zrobił w formie video :smile:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Link sponsorowany: Istanbul Mehmet - talerze

Bannery reklamowe
DrumCenter.pl