Regulamin

Szukaj
 FAQ
 Użytkownicy
 Grupy
 Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Potrzebny sprzęt do nagrywania
Autor Wiadomość
Rift 

Wysłany: 18-02-2016, 02:10   Potrzebny sprzęt do nagrywania

Witam Wszystkich drummerów!
Planuję zacząć nagrywanie własnych coverów na perkusji. Wiem, że potrzebuję do tego dobrego sprzętu i dlatego chciałbym Was zapytać od kupna czego zacząć?
Nie jestem specem od elektroniki, ale z tego co wiem powinienem kupić mikrofony, interfejs, kamerki.
To wszystko, czy o czymś zapomniałem?
Oczywistą sprawą jest komputer na którym wszystko ładnie posklejam, dopracuje etc. w jakimś programie.
Teraz pomówmy o cenach tegoż niezbędnego sprzętu do nagrywania bębnów:
mikrofony- myślałem nad czymś porządniejszym, stawiam na jakość a nie na cenę, dlatego możecie napisać mi co jest warte uwagi, jakich mikrofonów używacie, na co zwrócić uwagę?
W jaką liczbę mikrofonów się wyposażyć? werbel, trzy tomy, stopa- czyli 5. Jak wygląda sprawa z talerzami? Osobny do hi hatu, crasha i ride'a? Widziałem już nieraz, że używane są takie stojące nad zestawem łapiące dźwięki wszystkich talerzy...
Interfejs- chciałbym nagrywać swoją perkę w wygłuszonym garażu jednak nie tylko. Ćwiczymy tam z zespołem, więc fajnie by było mieć możliwość nagrania całego zespołu a nie tylko perkusji. Jakie funkcje interfejsu będą przydatne? ile wejść itp. Nie znam się niestety na cenach więc możecie dawać propozycje tych lepszych droższych, wyższej półki. Pieniądze są-ale co z tego jeśli nie wiem co kupic ;p.
Kamerki-planuję kupić kilka, na statywach zeby nagrywały mnie z góry, przodu, od boku i z tyłu. Potem ładnie można wszystko zgrać po nagraniu intrumentu(np. przejscie ze zwrotki na ref itp -nadaje to takiej dynamiki).
Z góry dzięki za wszelką pomoc!
Pozdrawiam :)

Doczytałem, że w moim przypadku najlepszym rozwiązaniem byłby interfejs wielokanałowy z 8 wejściami (stopa, werbel, 3 tomy, hi hat i dwa overheady) lub wielokanałowy z wejściami cyfrowymi zeby rozszerzyć w razie potrzeby przez ADAT o kolejne dodatkowe wejścia.

dadoch 

Wysłany: 18-02-2016, 16:06   

Mikser :)

Rift 

Wysłany: 19-02-2016, 02:19   

Coś więcej ? :D Proszę rozwinąć myśl. Po co jak dlaczego mikser etc.

maniek2000 
Lubię budyń :)

Wysłany: 21-02-2016, 21:56   

Mikser (jeśli nie cyfrowy) będzie tutaj słabym rozwiązaniem, więc drogi dadochu nie mieszaj koledze w głowie.
Najlepiej sprawdzi się interfejs audio- na bębny, początkowo 8 kanałów starczy. W zależności od komputera należy wybrać interfejs ze złączem usb/firewire lub thunderbolt. Dla późniejszej możliwości rozszerzenia powinien mieć złącza adat. Dzięki nim będzie można rozszerzyć liczbę wejść samego interfejsu. Generalnie jeśli chodzi o firmę to jakościowo nie schodził bym poniżej RME, focusrite, motu, presonus. Wyższe modele do celi coverowych mijają się z celem.
Od siebie polecam Focusrite scarlett 18i20 - ma fajne preampy, intuicyjne oprogramowanie i jest stabilny - nigdy mi się nie wysypał. presonus 1818 ma do tego podstawowe efekty.
Jeśli chodzi o mikrofony- jest wiele modeli majków różnych firm - jakościowo i brzmieniowo wszystkie będą dobre - różnić się będą brzmieniem i technicznymi parametrami. Mam na myśli mikrofony pokroju Audixa D6 czy shure beta 52a. A więc
Do stopy najpopularniejsze są beta 52, audix d6, ev nd 868, sennheiser e602/902.
Werbel SM57, audix i5
Tomy sennheiser e604/904, beta 56, akg d40, audix d2/ d4
overheady - oktava mk 012, shure sm 81
Oczywiście to są tylko przykłady mikrofonów które na pewno zrobią dobrą robotę. Oprócz nich jest wiele innych świetnych mikrofonów. Podałem tylko przykłady- reszta zależy od osobistych preferencji.
ponadto aby rozpocząć nagrywanie musisz pamiętać o równie ważnych rzeczach takich jak kable, statywy - często pomijane a też nie mało kosztuje. Ze statywów świetne są marki Stim. markowe kable na wtykach np neutrika nie będą sprawiać problemów. Do tego potrzebne jest oprogramowanie Daw - jeśli chcesz być uczciwy - niektóre słono kosztują. Na początek i nie tylko polecam Reapera - to świetny program.

Rift 

Wysłany: 22-02-2016, 23:41   

Super!!!
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Teraz mam nakreślony obraz tego czego potrzebuję do nagrywania.
Zagłębię się w ten temat bardziej i poszukam odpowiedniego sprzętu. Jeszcze raz dzięki i pozdro! :)

msdrum 

Wysłany: 10-03-2016, 17:37   

Polecam bardzo mało znane w Polsce mikrofony firmy CAD (prod. USA). Świetny stosunek jakości do ceny.
KBM 412 - do centrali
TSM 411 - tomy
ICM 417 lub GLX 1200 overhead
Bardzo dobrze sprawdzają się w studio jak i na koncertach.

JoJo.17 

Wysłany: 10-03-2016, 21:27   

To teraz powiem coś od siebie jako ktoś to ma styczność dosyć częstą z nagrywaniem garów:
Po pierwsze: mikser analogowy to dobre rozwiązanie pod warunkiem że ma dobre preampy i możliwość nagrywania wielośladowego po USB. Przecież i tak nagrywa się surówki a obróbkę robi się w programie bo nie widzę sensu nagrywania po EQ skoro potem może jednak czegoś brakować co się wycięło i wtedy się już tego nie doda bo będzie kibel.
Zestaw który w zupełności wystarczy Ci do nagrywania garów jest zestaw Shure PGDMK6, który czasami używany ludzie sprzedają za dobre pieniądze.
do tego dwa Shure SM58 do werbla i jakaś pojemność do hihatu (może być taka sama jak w zestawie pgdmk6) - no chyba że masz bardzo rozbudowany zestaw.
Fajnym motywem jest podstawienie pod sam naciąg stopy z przodu starej małej kolumny jak np od kina domowego czy coś i podpięcie do jej wejścia dwóch kabli z drugiej strony zriobiony xlr czy jack - kolumna działa wtedy jak mikrofon troche i nagrywa specyficzny bass który potem można wmiksować z fajnymi efektami.
Kolejną rzeczą są ambienty ale na to są też fajne może trochę sztuczne patenty.
Do tego wiadomo musisz mieć statywy, przyzwoite kable, większe pomieszczenie, no i przede wszystkim żaden sprzęt nie pomoże jeśli masz źle nastrojony zestaw, stare naciągi, złe odległości między każdym przetwornikiem a bębnem lub między bębnami i źle ustawione mikrofony. Składowych jest bardzo dużo. Z oprogramowania polecam Samplitude. Kiedyś był jakiś stary dołączony do Estrady i Studio myślę, że zupełnie by wystarczył
Co do samych technik nagrywania to zapraszam na priv.

simonoc 
simonoc

Wysłany: 08-04-2016, 09:06   

W temacie audio interface, to jezeli chcialbym zejsc ponizej RME, focusrite, motu, presonus to co proponujcie prostego i latwego w obludze?

Cos w polowie drogi pomiedzy telefonicznym dykktafonem, a tymi rzeczami wyzej do czego mozna kilka mikrofonow podpiac.

Dzieki!

aldi 

Wysłany: 08-04-2016, 19:26   

Już nigdzie nie trzeba schodzić poniżej.
Wystarczy obserwować aukcje i trochę poczytać o sprzęcie, który ma się obsługiwać.

Jeśli się tego nie robi w dzisiejszych czasach to znaczy, że nie jest się muzykiem.

simonoc 
simonoc

Wysłany: 11-04-2016, 09:15   

Ewentualnie mozna zapytac na forum, ale jak widac zamiast pomocy mozna zostac ewentualnie"ometkowanym"...

aldi 

Wysłany: 11-04-2016, 11:26   

No bo tych tematów było mnóstwo.

ZOOM podobno ma dużo możliwości.

Odpowiedz do tematu