Regulamin

Szukaj
 FAQ
 Użytkownicy
 Grupy
 Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Nowe życie talerza bez kopułki?
Autor Wiadomość
ignus_fire 

Wysłany: 28-12-2016, 11:09   Nowe życie talerza bez kopułki?

Witam! (w wątku i ogólnie na forum) :smile:
Mam talerz, który stracił głowę (dokładnie rzecz ujmując kopułkę). Zastanawiam się jak go przywrócić do służby w zestawie ćwiczebnym. Jakiś patent na zawieszenie? Ktoś już może robił coś podobnego?
Pozdrawiam! ;)

:arrow: PS: Wrzucam zdjęcie poszkodowanego:

:arrow: PS2: Na zdjęciu widać nieudolną próbę rozwiązania problemu. Wmontowana górna część plastikowego wieszaka zbyt usztywniała talerz i tłumiła dźwięk...

bialykrzys 

Wysłany: 01-01-2017, 23:57   

Generalnie to złom (przepraszam za określenie) ale można:
1 Wyciąć z blachy mosiężnej krążek o średnicy ok 4 cm większej niż otwór w talerzu, wywiercić otwór,
2 Na jakimś drewnianym kopycie wyklepać kopułkę, (można użyć najmniejszej kuli do pchania)
3 powiercić otwory
4 przynitować do reszty talerza

adamsz 

Wysłany: 02-01-2017, 09:58   

bialykrzys napisał/a:
1 Wyciąć z blachy mosiężnej krążek o średnicy ok 4 cm większej niż otwór w talerzu, wywiercić otwór,
2 Na jakimś drewnianym kopycie wyklepać kopułkę, (można użyć najmniejszej kuli do pchania)
3 powiercić otwory

5 Należy się spodziewać, że będzie brzmieć jak złom

ignus_fire 

Wysłany: 02-01-2017, 10:21   

Dzięki za odpowiedzi,
z tego co piszecie to kierunek "renowacji" zmierza do odbudowy talerza, do jego pierwotnej formy. Wspomniano też o brzmieniu złomu... W najlepszej możliwej opcji, ponownego dospawania urwanej kopułki - jest szansa, żeby talerz brzmiał jak talerz? (Tylko tyle, nie spodziewam się choć trochę zbliżonego brzmienia do Paista jakim był kiedyś :razz: )
Pozdrawiam ;)

lordmisior 

Wysłany: 02-01-2017, 13:05   

Paiste Dimensions.... super blaszki ;)

Talerz nie zabrzmi już jak normalny talerz, nawet w najmniejszym stopniu, bo bez kopułki nie ma możliwości wibracji.

Wywierć otwór niedaleko krawędzi, powieś na statywie i będziesz miał "paragong", oczywiście o unikatowym brzmieniu wspomnianego złomu ;)

bialykrzys 

Wysłany: 02-01-2017, 16:21   

Mam nadzieję, że nie uraziłem Cię tym złomem. Gwarantuję, że jeśli zrobisz tak jak pisałem talerz będzie brzmiał jak talerz, oczywiście inaczej ale będzie brzmiał nawet całkiem całkiem, do prób będzie ok.

[ Dodano: 02-01-2017, 16:24 ]
adamsz napisał/a:
bialykrzys napisał/a:
3 powiercić otwory

5 Należy się spodziewać, że będzie brzmieć jak złom

Rozumiem, że wygłaszasz tę opinie opierając się na doświadczeniu z taką naprawą, Otóż napiszę tak:
perkusistą jestem średnim a może nawet lichym, ale jeśli chodzi o naprawy i budowanie sprzętu mam coś do powiedzenia.

lordmisior 

Wysłany: 02-01-2017, 23:58   

bialykrzys, spójrz jak wibruje talerz po uderzeniu (w zwolnionym tempie):

https://www.youtube.com/watch?v=kpoanOlb3-w

Można by rzec, że kopułka jest sercem talerza - zapewnia swobodne przemieszczanie się energii po całej jego powierzchni.

Uważasz, że przynitowanie wyklepanej mosiężnej blaszki, która to zwyczajnie będzie obcym ciałem, zapewni taką swobodę "ruchu" talerza, a co za tym idzie, brzmienie? ;)

Z ciekawości. Przylep kawałek taśmy "na krokodyla" na talerz i zobaczysz.... usłyszysz, jak znacząco zmieni się wybrzmienie.

Pozdro ;)

Seth 

Wysłany: 03-01-2017, 11:12   

Ja proponuję już nie skupiać się na brzmieniu efektu końcowego, tylko na tym, żeby feeling był okej, wtedy elegancko się nada na ćwiczebną blaszkę ;)

bialykrzys 

Wysłany: 07-04-2017, 19:01   

no właśnie o to mi chodzi, nigdzie nie napisałem, że uzyskamy efekt oryginału, jednak jest to oszczędna forma regeneracji, brzmienie nie jest złe.
Powiem więcej, wspawałem kopułkę z pękniętego talerza spawaniem gazowym na mosiądz ciągłym spawem dookoła. Spaw został wyszlifowany i zapolerowany. Talerz wygrzałem w w piecu do hartowania, jest naprawdę niezły. Poszedł do ludzi i sobie kolega chwali.

Odpowiedz do tematu