Regulamin

 Szukaj
 FAQ
 Użytkownicy
 Grupy
 Chat
 Rejestracja
 Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
02.12.2016 RSC + WALFAD
Autor Wiadomość
freebluesclub 
klub muzyczny

Skąd: Szczecin
Wysłany: 08-09-2016, 17:46   02.12.2016 RSC + WALFAD

Kiedy: 02.12.2016r. (piątek), start godz. 21 / drzwi godz. 19
Bilety: 25 zł w przedsprzedaży / 35 zł w dniu koncertu / 25 zł studenci i uczniowie
Miejsce: Free Blues Club, ul. Powstańców Wielkopolskich 20, Szczecin

Zjednoczone Siły Natury to spotkanie dwóch bardzo różnych zespołów rockowych

Zespół RSC od lutego tego roku intensywnie koncertuje. Zespół zaprezentuje oprócz swoich wielkich przebojów takich jak „Kradniesz mi Moją Duszę” i „Życie to Teatr” utwory, przedpremierowe a także utwory zarejestrowane w latach 80-tych ale nigdy nie prezentowane na żywo.

Zespół Walfad zagra materiał premierowy z wydanego jesienią trzeciego albumu, a także odmienioną wersję suity Liście, tak entuzjastycznie przyjętą prze publiczność na koncertach w klubie Andaluzja, NCPP czy w klubie Bogart.

HISTORIA RSC

Początki grupy RSC to spotkanie trzech muzyków rzeszowskich, uczniów szkół muzycznych, gitarzysty Andrzeja Wiśniowskiego, klawiszowca Piotra Spychalskiego i basisty Andrzeja Szczypka z wokalistą i gitarzystą Zbigniew Działą , który przyjechał na studia z Jarosławia. Na ulicy Zygmuntowskiej, w mieszkaniu Piotra, przy pianinie, doszło do formalnego powołania zespołu. Pierwszym perkusistą został Jacek „Jackson” Rajchel. Tych pięciu muzyków rozpoczęło próby w MOK na Kochanowskiego w Rzeszowie. Skład grupy ostatecznie krystalizuje się w 1981 roku, gdy dołączają do niej perkusista Michał Kochmański w miejsce „Jacksona” i Wiktor Kucaj jako drugi klawiszowiec. Także w tym roku zostaje dokoptowany skrzypek Wiesław Bawor. Muzycy wybierają w głosowaniu między sobą nazwę RSC.

W dzień ogłoszenia stanu wojennego pamiętnego 13 grudnia 1981 roku RSC gra koncert w MOK na Kochanowskiego jako gwiazda przeglądu muzycznego. Był to prawdopodobnie jedyny taki przypadek w Polsce. Na początku 1982 r. zespół nawiązuje współpracę z Estradą Rzeszowską i gra incydentalne występy pod jej egidą. W marcu 1982 RSC udaje się w trasę koncertową jako suport przed kapelą bluesową Kasa Chorych , mającą już wtedy renomę ogólnopolską. Występy zostają bardzo dobrze przyjęte przez publiczność

Grupa wysyła kasetę zgłoszeniową na festiwal do Jarocina i zostaje zakwalifikowana do udziału w konkursie. W drodze do Jarocina zespół odwiedza imprezę Open Rock w Krakowie w Rotundzie.

III Ogólnopolski Festiwal Muzyki Młodej Generacji – 24-26 sierpnia 1982 w Jarocinie był szczęśliwy dla grupy, która w głosowaniu publiczności zajęła 2 miejsce. Menedżerem zostaje Ireneusz Kowalewski, a opiekę impresaryjną roztacza nad zespołem PSJ Oddział Północny w Bydgoszczy.

RSC zalicza udane koncerty na Kart Rock w Jeleniej Górze i na październikowym Rockowisku w Łodzi. Na tej ostatniej imprezie grupa dostaje propozycję z Polskich Nagrań na nagranie płyty długogrającej. Longplay zostaje nagrany w lutym i marcu 1983 w Warszawie i wkrótce uzyskuje status Złotej Płyty. W nagraniu materiału zespołowi towarzyszy kwartet smyczkowy Polskiej Orkiestry Kameralnej pod dyr. Jerzego Maksymiuka. Łączna ilość sprzedanych longplayów ,singli i kaset magnetofonowych przekracza 600.000 szt sprzedanych w Polsce i USA.

W tym też roku firma SAVITOR wydaje składankę największych polskich wykonawców "Na Luzie" gdzie obok Lady Pank, Urszuli z Budką Suflera, Maanamu czy Lombardu pojawiają się dwie piosenki RSC: Zycie to teatr i Fabryka snów. Kilka miesięcy później dla wytwórni VEGA nagrana zostaje kaseta z między innymi z elektroniczną wersją Muzyki Semaforów , Maratonem Rockowym i W oczekiwaniu na nikogo.

W latach 1982-1984 grupa realizuje kilkanaście programów telewizyjnych ,kilka dużych tras koncertowych po całej Polsce, a na Liście Przebojów Programu 3 w czołówce plasuje się 8 piosenek. Niestety, dochodzi do zmian personalnych w zespole pod koniec 1983 r. Basista Andrzej Szczypek zostaje zastąpiony przez Mariana Zycha, a niedługo po tym, dotychczasowy lider Andrzej Wiśniowski odchodzi w związku z diametralną różnicą zdań dotyczących wizji dalszego rozwoju grupy. Ostatni istotny występ RSC ma miejsce na Festiwalu Opolskim w 1984 roku w koncercie Przeboje Roku z utworem Maraton Rockowy. Po tym koncercie zespół praktycznie przestaje istnieć.

Kiedy w 1986 roku Andrzej Wiśniowski tworzy od podstaw w Rzeszowie przy ul. Zygmuntowskiej w zaadaptowanym mieszkaniu Piotra Spychalskiego studio nagraniowe o nazwie RSC-STUDIO, wydaje się, że dojdzie do zapowiadanej reaktywacji grupy. Z nagranego w tym studio i nigdy nieopublikowanego materiału w radiowej Trójce pojawia się jedynie utwór „Wspaniały świat”. Niewydany materiał pozostaje do dziś w archiwach zespołu. Grupa jednak w tym czasie nie podejmuje działalności koncertowej. W roku 1988 zespół zostaje zaproszony na koncerty na Ukrainie. We Lwowie i Truskawcu skład grupy stanowią będący wtedy w kraju :Zbigniew Działa ,Andrzej Wiśniowski i Marian Zych oraz towarzyszący im Leszek Dziarek i Mariusz Koziołkiewicz.

Jeszcze w roku 1994 roku muzycy podejmują próbę nagrania starych piosenek w nowych aranżacjach na płycie „Maraton rockowy” z charakterystyczną okładką ,Fizycznie jednak zespół nie istnieje. W roku 1996 ukazuje się kolejna płyta "Czas Wodnika" Z oryginalnego składu w nagraniu biorą udział Zbigniew Działa, Wiktor Kucaj i Michał Kochmański. Rok później powstaje w tym samym składzie produkcja "Parakletos", która w 1998 ukazuje się na płycie. W tym roku grupę opuszcza kompozytor i autor tekstów Zbigniew Działa. Do roku 2000 klawiszowiec grupy Wiktor Kucaj na własną rękę nagrywa płyty z różnymi muzykami pod nazwą RSC, używając tej nazwy bez zgody założycieli i kompozytorów z oryginalnego składu. Niestety z jego wizją muzyczną członkowie zespołu się nie utożsamiają . Niemniej jednak wydawnictwa płytowe z tego okresu pod nazwą RSC funkcjonują na rynku.

Kiedy wydawało się, że to już koniec historii RSC , zespół za namową zaprzyjaźnionych muzyków rzeszowskich podejmuje decyzję o zagraniu koncertu w swoim pierwszym składzie z roku 1982, na koncercie „Help Maciek”w lutym 2012r. W rzeszowskim klubie Pod Palmą, RSC gra swoje największe przeboje. Do klubu, w którym na największe koncerty przychodzi 600 osób, na koncert RSC pojawia się 1300 osób a 300 odchodzi bez biletów. Bardzo gorące przyjęcie i równie gorące pozytywne opinie w Polsce i nie tylko. Wydarzenie to spowodowało zainteresowanie ze strony mediów co zaskutkowało wywiadami w prasie, w radio i programami w TV.

Tego koncertu nigdy nie miało być... Rozentuzjazmowana publiczność domaga się kontynuacji wspólnego grania.

Pod koniec 2013 roku Polskie Nagrania wydają w serii „ Kultowe winyle na płytach CD” pierwszą płytę RSC , która wśród kilkuset propozycji wydania Kultowych Winyli znalazła się w pierwszej dziesiątce. Neverending story czy pętla czasu?

Obecny skład zespołu:
Zbigniew Działa - wokal
Andrzej Wiśniowski - gitara
Wiesław Bawor - skrzypce
Piotr Spychalski - instrumenty klawiszowe
Krzysztof Dziuba - gitara basowa
Michał Kochmański - perkusja

Walfad (We Are Looking For A Drummer) powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojciecha Ciuraja. Pierwszy skład stanowili uczniowie 1LO w Wodzisławiu Śląskim. Walfad powstał z marzeń o graniu muzyki ambitnej i bezkompromisowej. Mimo młodego wieku, w 2013 zespół nagrał debiutancki album zatytułowany – „Ab Ovo”. Był to zapis wczesnej twórczości zespołu, opowieść o o młodym człowieku ze Śląska, który wkracza w dorosłość. Materiał ten sprawił, że progresywny świat (USA, Japonia, Francja) dostrzegł młody wodzisławski zespół. Był to także początek współpracy z wytwórnią Lynx Music. Rok później Walfad zostaje kwartetem. Okazało się jednak, że właśnie w takim składzie zespół wszedł na nowy, wyższy poziom. Wojciech Ciuraj został wówczas jednym gitarzystą w zespole. Walfad nie zwalniał tempa, dzięki koncertom z takimi zespołami jak Osada Vida, czy Hipgnosis, a także ciężkiej pracy grupa weszła na wyższy poziom wykonawczy. Latem 2014 roku powstaje „An Unsung Hero, Salty rains&Him” – jeden z najlepszych artrockowych albumów roku w Polsce, a także na świecie. Doskonałe recenzje w prasie muzycznej, a także ciepłe przyjęcie przez samych słuchaczy wprowadziły Walfad do polskiej progresywnej ekstraklasy. Album cieszył się sporym zainteresowaniem od pierwszych dni po premierze. Magazyn Lizard nazwał zespół „nową siłą w polskim progu”. Na fali tego sukcesu Walfad ruszył w trasę promującą „An Unsung Hero, Salty rains&Him”. Zespół przemierzył cały kraj, a trasa zakończyła się dopiero wiosną 2015. Podczas występów grupa miała zaszczyt dzielić scenę m. in zespołem Lizard, Hipgnosis czy State Urge. W drugiej połowie 2015 roku dochodzi do zmian personalnych. Zespół opuszcza Daniel Rodzoń i Maciej Kucharski. Nowymi członkami zespołu zostają Dawid Makosz i Radosław Żelazny, a także Piotr Rachwał. Młodzi wodzisławianie na co dzień studiują w Krakowie i właśnie tam nowy Walfad ma swoją siedzibę.

Walfad gra muzykę z pogranicza rocka i rocka progresywnego. Charakterystyczne dla zespołu są poetyckie, zmuszające do myślenia teksty. Wśród natłoku grup nie przywiązujących wagi do słowa w muzyce rockowej, Walfad jest wyjątkowym projektem. Grupa nawiązuje do tradycji polskiej piosenki tworząc w ojczystym języku jednocześnie nie zamykając się na rynki zagraniczne („An Unsung Hero, Salty rains&Him” powstał w dwóch wersjach językowych). Autorem tekstów i większości muzyki jest Wojciech Ciuraj.

Nadchodząca trasa koncertowa z legendą RSC to niepowtarzalna okazja by zobaczyć na scenie nowy skład, a także usłyszeć nowe dźwięki!

Skład zespołu:
Wojciech Ciuraj – wokal, gitara
Dawid Makosz – instrumenty klawiszowe
Piotr Rachwał – skrzypce
Radosław Żelazny – gitara basowa
Kacper Kucharski – perkusja

https://www.facebook.com/events/167853560319657/

 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga

Link sponsorowany: Istanbul Mehmet - talerze

Bannery reklamowe
DrumCenter.pl